Reference k laktačnímu poradenství - rok

2014

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Vážená paní Ilonko,

moc Vám děkuji za užitečné rady, které mi pomohli vyřešit můj problém s kojením, správně jste i jen po emailu poznala co máme za problém a poradila řešení, které opravdu pomohlo. Děkuji za moc milý přístup a ochotu. Nebýt Vaší pomoci asi bych to kojení vzdala, ale díky Vám se stalo  tím čím má být a to je spokojená maminka a hlavně miminko. Jsem moc ráda, že jsem tenkrát našla kontakt právě na Vás. Všem maminkám, které mají jakýkoliv problém s kojení, Vás mohu jen a jen doporučit a věřím, že budou tak spokojené jako já.
Ještě jednou moc děkuji a přeji mnoho úspěchů.
Renata Bednářová

 

Vaše poradenství mi hodně pomohlo. Začátky v mém případě byly opravdu těžké. Co mi zachránilo kojení? Myslím, že hlavně Vaše návštěva a podpora po telefonu a emailu. Rady jak malou přikládat, jak zjistit, že se dostatečně napila. Radila jste mi, ať nevážím před a po kojením a je pravdou, že od té doby co jsem nevážila jsem se přestala stresovat. Stačilo opravdu sledovat, jak pije, jestli "jen" dudá a nebo jestli skutečně saje mléko. Kontrolovat počet pomočených plínek. Významně mi pomohla Vaše okamžitá odpověď v případě problému a to buď na email nebo formou sms-ky. Musím také zmínit pomůcku - suplementor - malá měla špatnou sací techniku a suplementor ji naučil opět pít.Když je potřeba malou dokrmit - což už není a jsem za to ráda, použiji suplementor a malou takto nakrmím. Je výhodou, že zapůjčujete i laktační pomůcky. Bez elektrické odsávačky, bych to myslím také nezvládla. Někdy jsem měla už chuť snahu o rozběhnutí laktace vzdát a nebylo to jednou. Komunikace a psychická podpora od Vás mě vždy nakopla. Co mě mrzí, že jsem Vás nezkontaktovala už v porodnici. Myslím, že bych se spoustě problému vyhnula. Ať se Vám daří. Š.S.                                                                                                                                                                                                                                                              

Velice doporučuji kurz kojení Ilony Kubové.Sama jsem se ho zůčastnila, přesto že jsem očekávala druhé dítě.Kojení je věda a díky kurzu jsem si spoustu věcí připomněla.Moc fajn je zůstat nějaký den po porodu s miminkem v posteli v poloze tělo na tělo.Plačtivá miminka se rychle uklidní a je to nezapomenutelný zážitek, který je jenom na chvíli.
Jedličková Gabriela

_________________________________________________________________________________________________________________________________

"Chceme moc poděkovat paní Iloně jak za rychlou reakci, tak za pomoc samotnou. Pár dní po porodu pro mě bylo kojení utrpením, bradavky jsem měla zničené do krve, každé přisátí malého jsem obrečela, manžel mě přitom musel držet, abych ho nepustila. Měla jsem na výběr - s kojením přestat a přejít na umělou výživu, jak bohužel končí dost maminek nebo vyhledat odbornou pomoc. Jsem moc ráda, že jsem se odhodlala a zvolila to druhé. Paní Ilona nám upravila pár na první pohled drobností, které úplně změnily situaci. Od té doby se bradavky zahojily a kojení si můžeme se synem naplno užívat. Zároveň jsme dostali spoustu cenných rad nejen o kojení. Tímto bych chtěla ještě jednou paní Iloně poděkovat a zároveň vyzvat maminky, které se s kojením trápí, aby odhodily stud a obavy a nebály se vyhledat odbornou pomoc, protože to stojí za to. S bolavým zubem přeci taky nejdete na ortopedii ale k zubaři "  

Lucie Greé

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Než se nám narodila naše první dceruška, tak jsem o kojení nevěděla nic, jen jsem chtěla, abych ji měla u sebe co nejdříve po porodu. Shodou všech možných a nemožných okolností jsem nakonec šla do porodnice zcela plánovaně na císaře, kdy jsem nebyla ani trochu otevřená, prostě ta nejhorší varianta. Navíc se plánovaná operace posunula na odpolední hodiny, tak se stalo, že jsem první noc strávila na JIPce a bez holčičky. V porodnici jsme byly týden a odcházela jsem s tím, že jsem mléko odstříkávala a pak malou i dokrmovala umělou výživou, pro nedostatečné množství odstříkaného. Ještě mi v porodnici jedna sestra doporučila na mé bradavky klobouček a jiná zase řekla, že má Elenka uzdičku a poslední radu, co jsem si odnesla byla: kontaktujte laktační poradkyni, ona Vám půjčí odsávačku a váhu. Po příjezdu domu jsme nelenili a oboje si vypůjčili. S kloboučkem se během pár dní malá naučila pít a tak jsme po týdnu věci mohli vrátit. On mi ten zvuk odsávačky už lezl krkem. Ale i tak jsme využili nabídky konzultace laktační poradkyně a musím se přiznat, že jsem litovala, že jsem si o rady neřekla dřív. Dověděla jsem se mnoho o kojení a museli jsme začínat znovu. Proběhlo prospání tělo na tělo a zápasy s kojením bez kloboučku. Ale naše šikovná dceruška to nakonec zvládla, díky správnému přikládání se dokázala napít a kojíme i teď, když jí jsou skoro čtyři měsíce.
Má trpělivost naučit se kojit bez pomůcek, přítelova pomoc v domácnosti a rady a povzbuzování po emailech paní Ilonou bylo to,co nás dovedlo ke zdárnému cíli a nedošlo na vzdání se kojení, jak už to u mnoha porodů císařem dopadá.
Služby laktační poradkyně mohu doporučit. Jediné, co nedoporučuji, je půjčování vah, nebývají přesné jako ty v porodnicích nebo u pediatrů. Lenka K.

 

Ahoj Ilčo
Jsem strašně ráda, že jsi se laktačnímu poradenství začala věnovat.
Každá maminka, která začne kojit se setká s různými problémy a je moc
ráda, když se může někomu svěřit a je naprosto skvělé, že u tebe se jí
dostane i spoustu skvělých rad a zkušeností.
V mém případě jsem kojila první ditě bez problémů, ale u druhého jsem
problémy měla. Nejprve mléka málo, pak strašně moc. Po pár dnech jsem
musela s malým do nemocnice - nervy a následkem ztráta mléka. Ale ty jsi
byla na telefonu a radila jsi mi - a společnými silami jsme to zvládli
.Po příjezdu z nemocnice jsme museli hlídat váhu mrnouska, a byla
jsem ráda, že tyto pomůcky jako kojeneckou váhu aj máš a můžeš okamžitě
zapůjčit.
Po deseti měsících jsem onemocněla a byla jsem v nemocnici. Okamžitě
jsem musela přestat kojit (a to bylo období, kdy malý si vyžadoval
krmení 5 x za noc). Přestat kojit ze dne na den byla hrůza - zánět prsa
a ohromná zatvrdlina, která nepředstavitelně bolela. Ale ty jsi mi opět
poradila a zaslala i materiály co vše a jak udělat.
Jsem ti za tvoji pomoc strašně moc vděčná a přeji ti spoustu úspěchů.
Děkuji Radka

 

 

Díky tvé radě a i pomoci jsem zvládla kojení v době, kdy jsem se s tím hodně trápila. Pořád jsem řešila váhu Honzíka, zda mu mlíko stačí a atd.. Hlavně jsi mi poradila a vysvětlila polohy, které jsou možné při kojení využít a aby byly jak pro mě tak i pro malého příjemná záležitost. Po celou dobu co jsi byla u nás, tak jsem si psala důležité informace, které jsi mi říkala a potom jsem vždy z nich vycházela. Hlavně mně i pomohla váha, kterou jsi mi půjčila. Díky ní jsem vždy věděla, kolik toho Honzík vypil. Po tvé schůzce jsem měla dobrý pocit, že vím o trochu víc věcí a už jsem byla klidnější. Hlavně bylo i fajn, že jsem s tebou mohla i nadále komunikovat přes e-mail.
 Ještě jednou moc díky a vím, že když budu mít druhé mimčo, tak tvoje rady určitě opět využiji.
 Vlasta :)

________________________________________________________________________________________________________________________________

Laktační poradenství Ilony Kubové

Jsem ráda, že v Přelouči je možnost laktačního poradenství a nejen v RC Sluníčko ale i přímo doma, kde má laktační poradkyně možnost shlédnou prostředí a hlavně to jak a kde maminka kojí.

Já jsem využila obě možnosti. V RC Sluníčko jsem byla na přednášce o kojení, kde jsem se dozvěděla pro mě spousty nových informací. Ale důležitá pro mě byla návštěva laktační poradkyně u mě doma. Po skončení 6ti nedělí jsem měla problém s kojením. Začalo mě bolet levé prso, gynekolog mě odbyl s tím, že je to zánět (přestože jsem horečky neměla) a dal mi hned prášky. Po návštěvě LP jsem se dozvěděla, že to zánět není ale je ucpaný mlékovod, třeba díky tomu, že jsem špatně kojila. Toho jsem si byla vědoma. (Na gynekologii nebylo kde v klidu nakojit a tak jsem malého špatně držela a od té doby mě to prso bolelo.) Dostala jsem dobrou radu, ať malého dávám, co nejvíce kojit z toho prsu, které mě bolí a on sám mi od té bolesti pomůže a také, že mám prso chladit. Moc mi to pomohlo a byla jsem za tyto informace vděčná i proto, že se mi ten samý problém zopakoval. Tentokráte jsem už ale ani na gynekologii nešla, protože jsem opět vyzkoušela rady LP a zabraly. Chvíli nám to trvalo, než jsem se se synem sehráli ale nyní už nemám s kojením problém a kdyby jen přeci, vím na koho a kam se obrátit. Jsem ráda, že tu paní Ilonu Kubovou máme a že se nám kojícím maminkám v této problematice věnuje s takovou péčí. Přeji ji hodně úspěchu hlavně v boření starých mýtu o kojení :-). členka RC Skříteček

 

První děcko jsem kojila bez problémů až do 1  roku a to pouze přes kloboučky, protože mám vpáčené bradavky. Kloboučky mi byly přímo nabídnuty a prodány v Chrudimské nemocnici.

Druhé děcko kojím ještě pořád (akt. 9 měsíců). Začátek byl ale hodně krušný, protože dcera je narozená předčasně a prvních – 5-6 týdnů hodně prospala. Pochopitelně jsem se snažila kojit od úplného začátku – nejdřív přes hadičku (0-8 dní),a pak opět s kloboučky, opět doporučení v Chrudimské nemocnici.

Dcera se ale vzpouzela a nechtěla vůbec pít. I po týdnu v porodnici vypila cca 50-60 ml a na váze spíš ubývala než přibývala. Ke všemu se přidal silný reflux, takže ze 100 ml mléka třeba 50-80 ml vyzvracela.

I navzdory super recenzím na chrudimskou porodnici musím říct, že jedna korpulentní sestra dokázala snažení ostatních pokazit. Rady typu: jestli ji do zítra nebudete kojit, tak vám ji vezmu, byly opravdu motivující :-(.

S porodní váhou 2690 g se dcera v 1. měsíci vyšplhala na 3200g, ve 4,5 měsících 5100 g. Tehdy jsem začala dávat příkrmy, aby se váha zvedla. Poradila jsi mi začít banánem a ten povařit. Malé velice zachutnal a moc jí chutná i dnes :-).

Aktuálně v 8. měsíci váží 6500 g, a ještě pořád kojím ráno a večer. Reflux se pomalu lepší, ale např. jogurt zvrací pořád.

Co mě překvapilo na tvých radách? Že jsi mi řekla, ať se na ty kloboučky vyprdnu a kojím bez nich. Tak samozřejmě, že první co mě napadlo bylo... té se to říká.... tak jsem to teda za tvojí asistence vyzkoušela. A ono to fakt šlo. Jen musel člověk znám techniku a dostat pořádné nakopnutí :-). Taky jsem vyzkoušela dvoje “kapsle” na zlepšení tvorby mléka. Už teda nevím, jak se jmenovaly, ale z mléka bylo cítit seno :-).

Radami jsem byla zásobená prakticky od počátku našeho snažení.

Tvoje rady ohledně kojení mi pomohly určitě jak fyzicky, tak i psychicky. Zvládla jsem díky Tobě přežít ty nekonečné dny v porodnici a později i v nemocnici. Za to ti patří veliké díky a punc laktační poradkyně okresu :-) a pokud bych pro Tebe na oplátku mohla něco udělat i já, tak to ráda udělám.

H.I.

 

________________________________________________________________________________

Dobrý večer paní Ilono,
určitě mi Vaše rady pomohly. Vaše podpora byla úžasná. Odpovědi na emaily, sms i návštěva doma byly velmi rychlé. Moc mě mrzí, že jsem Vás nevyhledala dřív, myslím, že by se naše kojení ještě dalo zachránit. Vyzkoušela jsem snad úplně všechno, ale syn, tvrdohlavý beran, bojkotuje dál. Teď už bohužel nechce prso ani v polospánku. Výjimečně si cucne v noci,ale to ani nestojí za řeč. Možná je to tím, že jsem měla další zánět prsu a ATB. Stále ale odstříkávám, takže dostává 4x denně moje mléko, na to jsem hodně pyšná Snad se umělému úplně vyhneme.. Překvapilo mě jak dobře fungují bylinky. Ještě stále je mám v záloze, ale zatím nejsou potřeba.

Klára Kožená

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Ahoj Ilčo,
Jsem ráda, že je v Přelouči někdo jako Ty. Problémy s kojením jsem nikdy neměla, až na konci s dojčaty, kdy se po prodělané střevní viróze nechtěli napít a začali kojení bojkotovat. Sice jim bylo už 13. měsíců, ale s kojením jsem ještě nechtěla přestat. Společnými silami, pomocí tvých rad, jsme statečně bojovali a zkoušeli vše možné i nemožné. Ikdyž jsme nakonec boj po 14 dnech prohráli, tak jsem byla za každou Tvoji radu a podporu vděčná.
A následné přednášky o kojení, které jsem navštívila byly velice poučné a já si rozšířila své poznatky o kojení a tím pádem můžu dál mezi své kojící kamarádky šířit nové trendy a rady.

Takže pokud má někdo problém s kojením, ať neváha a Ilču kontaktuje, dostane se mu nadstardantní péče.
Lenka Z.

 

 

Moje zkušenosti s paní Kubovou jsou určitě jen pozitivní. Problémy s kojením jsem měla u obou dětí, u prvního dítěte jsem si to tak nějak vyřešila sama odstříkáváním, u druhého dítka jsem se tomu všemu chtěla vyhnout, takže jsem využila možnosti obrátit se na laktační poradkyni v Přelouči, což bylo pro mě velké plus - do Pardubic bych prostě nezajela, znám se.. :) Problém s kojením nastal ke konci prvního měsíce dcerky, měla jsem silný spouštěcí reflex a malá se nedostatečně a nesprávně přisávala. Paní Kubová se mnou vše zkonzultovala, vyzkoušela jsem její rady, něco vyšlo, něco ne (záleží i na prckovi samotném), ale hlavně mě naučila trpělivosti, což se pozitivně obrátilo v náš prospěch. Po pár týdnech se dostavily výsledky a kojení nám vydrželo až do 13tého měsíce, kdy jsem dceru po dlouhém zvažování odstavila. Bylo mi to trochu líto po tom, co jsme si to kojení tolik vybojovaly, ale už byl čas :) Člověk často potřebuje nejvíc psychickou podporu a pokud je Vám nabídnuta ze strany bezva odborníka, pak  je to ta nejlepší pomoc. Paní Kubová je velmi trpělivá a vždy ochotná pomoct, což matky po porodu potřebují:)! J.M.