O kojení - proč kojit?

Milé maminky, pokud se Vám kojení náhodou nedaří, prosím nezoufejte při těchto řádcích, ale ihned zavolejte nebo napište, čím dříve, tím lépe! Většina potíží se dá řešit. Těším se na Vás a Vaše miminka :-).

 

Výhody pro dítě

Mateřské mléko je ideální výživa pro dítě.
Složení mateřského mléka se mění v průběhu jednoho kojení i během celého období, kdy je dítě kojeno. To znamená, že se přizpůsobuje okamžitým výživovým potřebám dítěte, což je důležité pro jeho zdravý růst a tělesný vývoj.

Mateřské mléko chrání dítě před infekcemi.
V mateřském mléce je obsažena celá řada látek, které ničí bakterie nebo zpomalují jejich růst. Kromě toho jsou v mateřském mléce přítomny protilátky, které chrání kojence před některými nemocemi.

Mateřské mléko chrání dítě před vznikem neinfekčních onemocnění např. alergiemi
- protože výlučně kojené dítě nedostává možné alergeny v potravě (např. v ovocných šťávách).

Kojené děti jsou méně často obézní.

Železo z mateřského mléka je dítětem velmi dobře využíváno, což u dětí výhradně kojených brání vzniku chudokrevnosti.

Kojení působí kladně na psychický a citový vývoj dítěte.
Tělesným kontaktem matky a dítěte po porodu se mezi nimi vytváří pevné citové pouto. To je velmi důležité pro další duševní i sociální vývoj dítěte.

 

Výhody pro matku

U kojící matky dochází k rychlejšímu zavinování dělohy, tím je ztráta krve menší, což pomáhá lépe uchovávat zásoby železa v těle matky (ochrana před chudokrevností).

Výlučné kojení, jestliže trvá nejméně 6 měsíců, přispívá také k prevenci rakoviny prsu a vaječníků matky.

Kojení přispívá k rychlejšímu návratu k tělesné hmotnosti, kterou měla žena před otěhotněním.

Bezproblémové kojení dodává matce pocit uspokojení a sebedůvěry a mnoho radostných prožitků. Psychická pohoda matky přispívá i k jejímu duševnímu zdraví. Důvěrný vztah mezi matkou a dítětem většínou kladně ovlivňuje i jejich vzájemné vztahy v budoucnu.

Mateřské mléko je kdykoliv přístupné, má vždy přiměřenou teplotu, kojení je pohodlnější než příprava umělé výživy a nezanedbatelné je i ekonomické hledisko - kojení je zdarma :-).